İZMİRSMD 2003-2018; VİTRA İLE İZMİR MERKEZLİ ÇAĞDAŞ MİMARLIK PRATİKLERİ

İzmirSMD – İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle VitrA’nın desteği ile hazırladığı “İzmirSMD 2003-2018; VitrA ile İzmir Merkezli Çağdaş Mimarlık Pratikleri” adlı kitabın lansmanıyla, aynı isimle düzenlenen sergisi 13.12.2018 tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşti.

Kitap editörlüğü ile sergi küratörlüğünü ve sergi tasarımını Deniz Güner’in, grafik tasarım ve uygulamasını Aliosman Kurtuluş’un üstlendiği “İzmirSMD 2003-2018; VitrA ile İzmir Merkezli Çağdaş Mimarlık Pratikleri” kitabı ve sergisinde, derneğin İzmir’in mimarlık ortamına yaptığı katkıları göz önüne sermenin yanı sıra İzmir, Bursa ve Denizli’de bulunan, derneğe üye 30 mimarlık ofisinin son 15 yıllık mimari pratiklerini ve Türkiye çağdaş mimarlığına yaptıkları katkıları da görünür kılmayı hedefliyor.

İzmirSMD üyelerinin 2003-2018 yılları arasında, Bursa’dan Kıbrıs’a uzanan geniş bir coğrafyada üretmiş oldukları 43 yapıdan oluşan seçki, konut, konaklama, karma kullanım, eğitim, ofis, rekreasyon, kültür, spor, ticari, dini ve tarım gibi farklı yapı türlerine ait güncel mimari pratikleri içeriyor.

İzmir Mimarlık Merkezi’nde 25 Aralık’a açık kalan sergide, büyük boyutlu görseller eşliğinde sunulan 43 yapıdan oluşan seçkiye, mimarların süreç içinde yaşadıkları keyifli anekdotları eşlik ediyor. Sergi kitapta da olduğu gibi Bursa’dan Kıbrıs’a uzanan geniş bir coğrafyada etkili olan İzmir merkezli mimarlık birikiminden güncel bir kesit sunmayı hedefliyor. Serginin VitrA’nın desteği ile yurtiçi ve yurtdışında farklı coğrafyalara ulaşması hedefleniyor. Toplam 53 panodan oluşan sergiyi bu hedef doğrultusunda tasarladığını ifade eden küratör Deniz Güner, her mekâna ve ortama göre biçim alabilen, tıpkı mimarlık ortamının kendisi gibi hiyerarşik ve kronolojik olmayan kurgusu sayesinde mesajını ve alımlanışını sürekli çeşitlendirebilen, sabit bir formu olmamasına rağmen kendi başına ayakta durabilen, kolay taşınabilir endüstriyel bir sergileme anlayışını tercih ettiğini ifade ediyor.