ZM YASA is an architectural photography firm based in Izmir. It was founded in 2012 by Zeren Yasa and Mehmet Yasa.
We take photos and make digital retouches of traditional and modern architectural buildings.

 

ZEREN YASA
Architect, Photographer

Graduated in 2001 from Dokuz Eylul University, Department of Architecture in Izmir. Her interest in Photography started in 2006.  Became a member of IFOD (Izmir Art of Photography Club) in 2010. Since 2012, she left behind her architecture profession and became a wedding and architectural photographer. She has won several awards in domestic and international photo contests. She was awarded a membership to the prestigious International Photography Federation (AFIAP).

MEHMET YASA
Restorer, Photographer

Graduated in 1999 from the department of Restoration. His interest in Photography started in 2003.  His photography subjects are mainly architectural, documentary and cityscapes. He joined IFOD (Izmir Art of Photography Club) in 2006 and served as a member of the board since 2011. He has won several International and Domestic photo contests and has his photos selected in various photography exhibitions. In 2012 he was awarded membership to the International Photography Federation (AFIAP). He selected “2017 Art of Building Photographer of the Year” competition organized by the CIOB in England.

 

 

ZM YASA, İzmir merkezli mimari fotoğraf firmasıdır. Zeren Yasa ve Mehmet Yasa tarafından 2012 yılında kurulmuştur.
Geleneksel ve modern mimari yapıların fotoğraf çekimleri ile dijital düzenlemelerini gerçekleştirir.

 

ZEREN YASA
Mimar, Fotoğrafçı

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 3.lük derecesiyle mezun oldu. Fotoğrafa olan ilgisi 2006 yılında başladı. 2010 yılında İFOD üyesi oldu. 2012 yılına kadar mimar olarak çalıştıktan sonra fotoğrafçılığa yöneldi. Profesyonel olarak mimari fotoğrafçılık yapmaktadır. Fotoğrafları yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda birçok başarı kazandı. 2012 yılındanda FIAP-Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından AFIAP (Artist of FIAP) ünvanı ile onurlandırıldı.

MEHMET YASA
Restoratör, Fotoğrafçı

1999′da Ege Üniversitesi Restorasyon ve Konservasyon Bölümünü bitirdi. Fotoğrafla ilgilenmeye 2003 yılında başladı. 2006′da İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi oldu. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül ve sergilemesi bulunuyor. 2012′de FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) tarafından AFIAP (Artist of FIAP) ünvanı ile ödüllendirildi. Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilere katıldı. İngiltere’de bulunan Chartered Institute of Building (CIOB) tarafından “Art of Building 2017 Yılın Fotoğrafçısı” ünvanını kazanmıştır.

 

Personal Works web site