Konak Meydanı’nı bir inci gibi süsleyen Saat Kulesi, Güzel İzmir’imizin en zarif, en meşhur sanat eserlerinin başında gelir.

Atatürk, İnönü gibi liderlerin İzmir’e gelişlerine, ilk gençlik aşklarındaki buluşmalara, acı tatlı, güzel çirkin birçok olaya tanık olmuş ve bunları belleğinde saklayan, yaşayan bir tarihtir Saat Kulesi.

1901 yılında, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılmıştır. Dönemin İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından yaptırtılmıştır. Yapım masraflarının bir kısmı İzmir halkının bağışları ile karşılanmıştır. Kulenin tasarımı Fransız asıllı Levanten, Raymond Charles Pere’nin imzasını taşımaktadır.

İzmir’in kalbi diyebileceğimiz Konak Meydanı, Saat Kulesi’nin yanı sıra Hükümet Konağı, İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı, Yalı Camii ve İlk Kurşun Anıtı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Bu kente yolu düşen pekçokları için buluşulacak bir adres, önünde çekilen fotoğraflarda fon, ardından gelen Kemeraltı alışverişlerinin, Kızlarağasında içilen kahvenin, vapurda yenilen boyozun hatta Pasaport’ta içilen nargilenin de simgesidir.

Güzel İzmir’in güzel kulesi sadece kentimizin değil, ülkemizin en zarif yapılarından biri olarak aynı yerinde durur ve ışıl ışıl parlamaya devam eder. Umarım bu serüven sonsuza kadar sürer…

Mehmet YASA © 2010

Leave a Reply