Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve dünyanın en prestijli fotoğraf kurumlarından biri kabul edilen “Maison Européenne de la Photographie” yani Türkçe adıyla “Avrupa Fotoğraf Evi” Paris’i ziyaret eden sanat severlerin ve özellikle de fotoğrafçıların mutlaka görmesi gereken bir yer. Ekim 2012′de Paris’e yaptığımız seyahatte bu güzel mekanı gezme şansımız oldu.

IMG_7294

Paris’in tarihi merkezinde yer alan Avrupa Fotoğraf Evi, 1706 yılında inşa edilen dört katlı tarihi bir yapı ile bitişiğinde bulunan ve ona kontrast oluşturan modern bir yapıdan oluşuyor. Tarihi yapının her katında en az iki ay boyunca açık kalan farklı sergiler oluyor. Fotoğraf Evi’ne 7 Euro ödeyerek giriyorsunuz. Modern yapıdan tarihi yapıya içerden geçiş yapılabiliyor ve tam geçiş yapılan noktada büyük bir kütüphane yer alıyor. Kütüphanede başta Fransız fotoğrafına ait olmak üzere, Avrupa, Amerika ve Japon fotoğraf sanatına ilişkin yaklaşık 21.000 tane kitap olduğunu öğreniyoruz. Fotoğraf Evi’nde bir video izleme odası, bir oditoryum ve bir de kafe bulunmakta. Ayrıca 1950’lerden günümüze uzanan ve dünya fotoğrafının örneklerinden oluşan çok geniş bir fotoğraf koleksiyonuna sahip.

Avrupa Fotoğraf Evi, 2009 yılında Ara Güler’in 1950′li ve 60′lı yıllarda İstanbul’da çektiği siyah beyaz fotoğraflardan oluşan ”Kaybolan İstanbul” adlı sergiye ev sahipliği yapmış. Sergisinin açılışında hazır bulunan dünyaca ünlü fotoğraf ustası Ara Güler; “Kendimi şu an fotoğrafın mabedinde hissediyorum” sözleriyle buranın fotoğrafçılar için ne kadar önemli bir merkez olduğunu belirtmiş.

Bizim ziyaretimiz sırasında Alice Springs, Claude Nori, Choi Chung Chun  ve Cedric Delsaux’un fotoğraf sergileri açıktı. Sergilerde yer alan fotoğrafların baskı kalitesi kadar sergi salonlarının aydınlatmaları da bizi oldukça etkiledi. Bazı salonlarda ve koridorlarda sadece fotoğrafların üzerine ışık verilmiş, siz karanlık bir ortamda ön plana çıkan eserleri izlerken kendinizi o fotoğrafın içinde hissediyorsunuz. Oldukça sade fakat bir o kadar profesyonelce tasarlanmış sergi mekanlarını gezmek insana çok büyük bir haz veriyor.

 

IMG_7260

Avrupa’da gezdiğimiz diğer ülkelerde de oraların fotoğraf merkezlerini ziyaret etmeye çalışıyoruz. Her biri gerçekten birbirinden güzel, etkileyici binalar ve içlerindeki sergiler üst düzeyde. Avrupalıların fotoğrafa ne kadar önem verdiklerini gördükçe insan neden bizim ülkemizde, şehrimizde böyle yerler yok diye hayıflanıyor. Bu gezdiğimiz fotoğraf merkezleri içinde sanırım bizi en etkileyenlerin başında Avrupa Fotoğraf Evi geliyor.

Eğer yolunuz Paris’e düşerse size tavsiyem bu muhteşem fotoğraf mabedini mutlaka gezin…

Mehmet YASA © 2013

Sergide yer alan fotoğraflardan bazıları…

Leave a Reply